Dziecko jedzące z łyżeczki
Blog

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw w 6 krokach?

Często słyszy się, że dzieci nie lubią warzyw, nie jedzą zielonych warzyw, jedzą tylko niektóre warzywa, mają opór przed nowymi smakami. My, rodzice, powinniśmy starać się zachęcać dziecko do próbowania nowych potraw. Jest to bardzo często kłopotliwe, spotykam się ze zniechęceniem rodziców, bezradnością, załamywaniem rąk. Jak temu zaradzić?

  1. Spożywaj warzywa w ciąży i podczas karmienia piersią. 

Programowanie żywieniowe dziecka zaczyna się już podczas ciąży. Zostało udowodnione, że zdrowa i różnorodna dieta bogata w warzywa, które mama lubi, wpływa na preferencje smakowe dzieci w późniejszym okresie.

  1. Rozszerzając dietę (ok. 6 miesiąca życia) zacznij od warzyw, nie od owoców.

Dziecko rodzi się z preferencją do smaku słodkiego, ponieważ wody płodowe, w których przebywa przez cały okres ciąży są słodkie. Jest to zrozumiałe, że chętniej akceptuje w swojej diecie owoce. Zaleca się, aby najpierw oswoić dziecko z delikatnym smakiem warzyw, zanim spróbuje wyrazistego smaku owoców. W przeciwnym razie, po spróbowaniu słodkiego banana istnieje ryzyko, że nie będzie chciało zjeść kolejnego dnia mdłego brokuła.

  1. Proponuj różnokolorowe i różnokształtne warzywa.

Warzywa mają rozmaite kształty i kolory, które pobudzają wyobraźnię i kreatywność dziecka. Brokuł wygląda trochę jak mini drzewko, papryka jest intensywnie czerwona, a cukinia i bakłażan chociaż podobne kształtem, różnią się kolorami. Możesz wycinać i układać z warzyw zwierzątka, gwiazdki, słońce, misia itd.

  1. Mieszaj nowe warzywo z już poznanym smakiem.

Zastosuj ten trik, gdy dziecko po raz kolejny odmawia przyjęcia nowego smaku – dodaj do warzywnej papki kilka kropel mleka (z piersi lub mleka modyfikowanego). Dziecko od urodzenia przyzwyczajone jest do smaku mleka. Ten sposób pomoże to zwiększyć akceptację dla nowego smaku.

  1. Angażuj dziecko w przygotowanie posiłków.

Trochę starsze dziecko może nakryć do stołu, układać warzywa na talerzu, ozdabiać, obierać przy pomocy bezpiecznego noża. Oswajając się samodzielnie z produktami, które wykorzystywane są do przygotowywania potraw, będzie miało większą ochotę na jej zjedzenie.

  1. Rodzicu – bądź wytrwały i przykładny!

Kilkukrotne, konsekwentne podawanie maluchowi niewielkiej porcji warzywa kończy się sukcesem. Nie zniechęcaj się po pierwszej próbie. Jedną z metod kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych jest bycie przykładem do naśladowania. Dlatego nie mów do dziecka, że ma jeść warzywa, kiedy Ty sam zajadasz się chipsami lub czekoladą.

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw

Jestem dietetykiem z powołania i zamiłowania, a moją misją jest edukacja żywieniowa dzieci oraz całych rodzin. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku dietetyka. Uwielbiam gotować, uprawiać sport i podróżować w odległe zakątki świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.