Dieta w okresie dojrzewania
Blog

Dieta w okresie dojrzewania

Dieta w okresie dojrzewania jest niezmiernie ważnym tematem. Na postawy żywieniowe nastolatka wpływ mają czynniki środowiskowe (rodzina, rówieśnicy), kulturowe (dania tradycyjne) czy demograficzne (wiek, płeć). Prawidłowe odżywianie się ma znaczenie dla rozwoju młodzieży. 

Otyłość nastolatka

Odpowiednia dieta w okresie dojrzewania ma szczególne znaczenie jeśli u nastolatka występuje nadwaga, ponieważ nadmierna masa ciała wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Otyły nastolatek jest narażony w większym stopniu na rozwinięcie się otyłości w wieku dorosłym, co zwiększa ryzyko:

  • zaburzeń układu sercowo-naczyniowego,
  • nadciśnienia,
  • cukrzycy,
  • inicjacji nowotworów dietozależnych.

Istotną rolę w żywieniu pociech mają ich rodzice. To właśnie dorośli powinni dawać przykład dobrych nawyków, wcielając podobne zachowania do swojego życia. Oni mają wpływ jak dieta w okresie dojrzewania wpłynie na dorosłe życie ich dzieci.

Nie można zapomnieć również o reklamach żywności, którymi jesteśmy zewsząd otoczeni – Internet, telewizja, radio, banery, akcje promocyjne w marketach – to one wywierają duży wpływ na nasze wybory żywieniowe.

Edukacja żywieniowa w okresie dojrzewania

Poziom edukacji żywieniowej w szkołach jest na niskim poziomie, przez co dorastający nastolatek nie jest w stanie sam dokonywać zdrowych wyborów przez co wybiera produkty o niskiej jakości. Włączenie lekcji o właściwym czytaniu etykiet znajdujących się na produktach spożywczych, interpretowaniu piramidy żywienia czy nauki gotowania poprawiłoby stan wiedzy nastolatków. Zalecenia do diety w okresie dojrzewania powinny mieć wymiar praktyczny, łatwy do zastosowania w codziennym życiu.

Zobacz post, w którym proponuję co kupić dziecku zamiast słodyczy, aby jego dieta była odpowiednio zbilansowana i nie zawierała słodyczy.

Istotną kwestią jest również niewłaściwe postrzeganie własnego ciała i niezadowolenie z niego, które widoczne jest zwłaszcza wśród dziewcząt. Obserwuje się coraz więcej przypadków anoreksji, bulimii czy kompulsywnego objadania się.

Dieta w okresie dojrzewania – co możemy zrobić?

Problem nieprawidłowego żywienia młodzieży, zwłaszcza nastolatków, stwarza konieczność zmiany nawyków żywieniowych oraz wzbogacenia ich codziennej diety w produkty o wysokiej wartości odżywczej, a niższej kaloryczności. Nieprawidłowa dieta w okresie dojrzewania stanowi poważne zagrożenie dla właściwego rozwoju organizmu młodego człowieka oraz stwarza ryzyko pojawiania się wielu problemów zdrowotnych, które mogą się ujawnić dopiero w latach dorosłego życia. Tylko podjęcie konkretnych działań profilaktycznych z zakresu zdrowia oraz wprowadzenie edukacji żywieniowej od najmłodszych lat może przyczynić się do poprawy tej sytuacji.

Więcej informacji na temat żywienia dzieci oraz nastolatków znajdziesz na moim Instagramie oraz Facebooku.

Jestem dietetykiem z powołania i zamiłowania, a moją misją jest edukacja żywieniowa dzieci oraz całych rodzin. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku dietetyka. Uwielbiam gotować, uprawiać sport i podróżować w odległe zakątki świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.