Jak odchudzić otyłe dziecko
Blog

Jak odchudzić otyłe dziecko – 12 najważniejszych zasad

Otyłość dzieci to plaga XXI wieku. Jak odchudzić otyłe dziecko? Rodzice czują się bezradni gdy ich dzieci przybierają na masie ciała, co odbija się na zdrowiu maluchów oraz wpływa na ich relacje z rówieśnikami. Dzisiaj w ramach infografiki 12 zasad, które stosuję podczas odchudzania moich małych pacjentów.

View this post on Instagram

Otyłość dzieci to plaga XXI wieku. Jak sobie z nią radzić? 🤔 Rodzice czują się bezradni gdy ich dzieci przybierają na masie ciała, co odbija się na zdrowiu maluchów oraz wpływa na ich relacje z rówieśnikami. Dzisiaj w ramach infografiki pierwsze 6 zasad, które stosuję podczas odchudzania moich małych pacjentów 👦👧 . 1. Suplementy diety na odchudzanie nie są przeznaczone dla dzieci ❌ Zastosuj zdrowe odżywianie i większą aktywność fizyczną – gwarantuję, że to wystarczy 👍 2. Zamień przetworzone, tłuste produkty na zdrowe, pełnowartościowe tłuszcze, tj. awokado, orzechy, oleje roślinne. Już sama zmiana jakości diety przyniesie rezultaty! 3. Aktywność fizyczna to klucz do utrzymania prawidłowej masy ciała. Mieści się ona u samej podstawy Piramidy skierowanej do dzieci i młodzieży 💪 4. Podawaj swojemu dziecku posiłki regularnie, średnio co 3-4 godziny. Nie zapominaj o śniadaniu przed wyjściem z domu oraz o II śniadaniu kiedy przebywa ono poza nim (w szkole, na dworze, wycieczce itp.) 5. Dziecko może niechętnie podchodzić do zdrowych produktów kiedy reszta rodziny je tradycyjne potrawy zaliczane do tych niezdrowych. Dlatego zawsze radzę aby cała rodzina zmieniła swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze 👪 6. Kalorie mogą "ukrywać się" w sosach, ketchupie, napojach, posypkach itd. Pamiętaj o tym i nie dokładaj ich do diety swojego dziecka, gdyż może to znacznie zwiększyć jej kaloryczność 😬 . Dołożysz swoją cegiełkę do moich zasad? 😊 . #otyłość #otyłośćdzieci #nadwaga #nadwagadzieci #nadmiernamasaciala #dieta #dietaredukcyjna #dietadladziecka #dietadladzieci #żywieniedzieci #dietetyk #dietetyka #dietetykdladzieci #odchudzanie #dziecko #dzieci #szkoła #przedszkole #przedszkolak #zasadyzdrowegoodżywiania #zdroweodżywianie #zdroweodzywianie #nawykiżywieniowe #zmiananawykówżywieniowych #ukrytekalorie #aktywnośćfizyczna #śniadanie #drugieśniadanie

A post shared by KAROtka Karolina Jachimowicz (@karotka_dietetyk) on

12 porad jak odchudzić otyłe dziecko

 1. Nie podawaj dziecku suplementów diety. Suplementy diety na odchudzanie nie są przeznaczone dla dzieci. Zastosuj zdrowe odżywianie i większą aktywność fizyczną – gwarantuję, że to wystarczy.
 2. Zmień jakość jedzenia. Zamień przetworzone, tłuste produkty na zdrowe, pełnowartościowe tłuszcze, takie jak awokado, orzechy, oleje roślinne. Już sama zmiana jakości diety przyniesie rezultaty!
 3. Zwiększ aktywność fizyczną. Aktywność fizyczna to klucz do utrzymania prawidłowej masy ciała. Mieści się ona u samej podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.
 4. Regularnie podawaj posiłki. Podawaj swojemu dziecku posiłki regularnie, średnio co 3-4 godziny. Nie zapominaj o śniadaniu przed wyjściem z domu oraz o drugim śniadaniu kiedy przebywa ono poza nim (w szkole, na dworze, wycieczce itp.)
 5. Zmień menu całej rodzinie. Dziecko może niechętnie podchodzić do zdrowych produktów kiedy reszta rodziny je tradycyjne potrawy zaliczane do tych niezdrowych. Dlatego zawsze radzę aby cała rodzina zmieniła swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze.
 6. Wyeliminuj „ukryte kalorie”. Kalorie mogą „ukrywać się” w sosach, ketchupie, napojach, posypkach na lody itd. Pamiętaj o tym i nie dokładaj ich do diety swojego dziecka, gdyż może to znacznie zwiększyć jej kaloryczność.
 7. Naucz dziecko spożywania posiłków bez „rozpraszaczy”. Staraj się podawać dziecku posiłki nie zabawiając go jednocześnie bajką czy grą w telefonie, tablecie czy tv. Skupiając się na posiłku będzie wiedziało kiedy jest już najedzone. Tym samym możecie spędzić więcej czasu celebrując wspólne posiłki.
 8. Wolniejsze i dokładniejsze przeżuwanie. Przeżuwając jedzenie wolniej i dokładniej dziecko szybciej odczuje sytość i szybciej wstanie od stołu, a co za tym idzie – zje mniej.
 9. Zachęcaj do picia wody między posiłkami. Nawadnianie między posiłkami częściowo zapełnia żołądek oraz odciąga myśli od jedzenia. Poza tym, nawadnianie jest kluczowe dla zdrowia dziecka.
 10. Cukier zastąp stewią, ksylitolem lub erytrytolem. Słodziki, takie jak ksylitol, erytrytol czy stewia są bezpieczne dla zdrowia dziecka. Zawierają mniej kalorii niż cukier (ksylitol, stewia) bądź są całkowicie bezkaloryczne (erytrytol). Używaj ich do wypieków i zdrowych deserów. Uwaga, cukier brązowy/trzcinowy nie jest lepszy od cukru białego!
 11. Mów do dziecka językiem korzyści. „Będziesz miał lepsze wyniki z biegania na wf-ie”, „Będziesz miała ładniejszą skórę, włosy i paznokcie” – to tylko niektóre z tekstów, które sprawią, że Twoje dziecko będzie chętniej się zdrowo odżywiało i ochoczo zmieni nawyki żywieniowe na lepsze.
 12. Nie wytykaj dziecku jego nadwagi. Nie powinnaś/ieneś mówić do dziecka „Mój tłuścioszku/pączuszku/grubasku/[wstaw inne słodkie określenie]”. Wytykanie dziecku jego nadmiernej masy ciała w niczym nie pomoże, a może go wpędzić w jeszcze większe kompleksy. Odchudzanie otyłego dziecka to również aspekt psychiczny, w którym dużą rolę gra wsparcie najbliższych.
View this post on Instagram

Hej! 👋 Dzisiaj druga część grafiki w temacie odchudzania dzieci 👶👦👧 Mam nadzieję, że kolejne 6 rad będzie równie pomocne jak poprzednie 😊 . ☑ Staraj się podawać dziecku posiłki nie zabawiając go jednocześnie bajką czy grą w telefonie, tablecie czy tv 📺📱Skupiając się na posiłku będzie wiedziało kiedy jest już najedzone. Tym samym możecie spędzić więcej czasu celebrując wspólne posiłki 👪 ☑ Przeżuwając jedzenie wolniej i dokładniej dziecko szybciej odczuje sytość i szybciej wstanie od stołu, a co za tym idzie – zje mniej 😋 ☑ Nawadnianie między posiłkami częściowo zapełnia żołądek oraz odciąga myśli od jedzenia. Poza tym, nawadnianie jest kluczowe dla zdrowia dziecka 💧 ☑ Słodziki, takie jak ksylitol, erytrytol czy stewia są bezpieczne dla zdrowia dziecka. Zawierają mniej kalorii niż cukier (ksylitol, stewia) bądź są całkowicie bezkaloryczne (erytrytol). Używaj ich do wypieków i zdrowych deserów 🍮🍨🍪 Uwaga, cukier brązowy/trzcinowy nie jest lepszy od cukru białego! 👎 Wiedziałaś/eś? ☑ "Będziesz miał lepsze wyniki z biegania na wf-ie", "Będziesz miała ładniejszą skórę, włosy i paznokcie" – to tylko niektóre z tekstów, które sprawią, że Twoje dziecko będzie chętniej się zdrowo odżywiało i ochoczo zmieni nawyki żywieniowe na lepsze 😊 ☑ Z kolei nie powinnaś/ieneś mówić do dziecka "Mój tłuścioszku/pączuszku/grubasku/[wstaw inne słodkie określenie]" 😬 Wytykanie dziecku jego nadmiernej masy ciała w niczym nie pomoże, a może go wpędzić w jeszcze większe kompleksy 😞 . Mam nadzieję, że ta dwuczęściowa grafika była pomocna i czegoś Was nauczyła 😃 . #infografika #infografikadietetyczna #dzieci #neofobia #żywieniedzieci #odchudzanie #odchudzaniedzieci #odchudzaniedziecka #posiłekdladziecka #blw #dietetykdziecięcy #dietetykonline #dietetyklublin #deser #obiad #jedzenie #zdrowenawyki #jestemmama #mamagotuje #tatagotuje #rozszerzaniediety #bobaslubiwybor #blwpolska #jedzeniedladzieci #dziecko #zdrowojemy #zdroworosniemy #instamatka #matkapolka #ksylitol

A post shared by KAROtka Karolina Jachimowicz (@karotka_dietetyk) on

Mam nadzieję, że wpis był pomocny i nauczył Was nowych metod radzenia sobie z nadmierną masą ciała dzieci. Dorzucisz swoją cegiełkę do moich 12 porad?

Poznaj przepisy, które możesz włączyć do diety swojego dziecka

Pasta kanapkowa łososiowa i pasta kanapkowa z awokado

Bananowe placuszki

Koktajl bananowo-kakaowy

Więcej informacji na temat żywienia dzieci oraz nastolatków znajdziesz na moim Instagramie oraz Facebooku.

Jestem dietetykiem z powołania i zamiłowania, a moją misją jest edukacja żywieniowa dzieci oraz całych rodzin. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku dietetyka. Uwielbiam gotować, uprawiać sport i podróżować w odległe zakątki świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.