kiedy-podać-dziecku-słodycze
Blog

Kiedy po raz pierwszy podać dziecku słodycze?

Pamiętasz gdy Twoje dziecko po raz pierwszy spróbowało prawdziwych słodyczy? Cukierek podebrany ze stołu, czekoladka, kawałek ciasta… Jestem przekonana, że przeleciało Ci wtedy przez głowę milion myśli. Różne sprzeczne emocje skakały po Twoim sercu. Od radości (bo wreszcie możemy iść całą rodziną na lody), przez lęk (a jeśli będzie chciał jeść je codziennie?), po smutek (bo to już ten moment). Wielu rodzicom, dla których temat żywienia dzieci i kształtowania dobrych nawyków żywieniowych jest po prostu ważny, czuje podobnie. W tym wpisie odpowiem na ważne dla Was pytanie – kiedy po raz pierwszy można podać dziecku słodycze?

Czy musimy podać dziecku słodycze na siłę?

Wielu rodziców myśląc o cukrze i słodyczach odczuwa niepokój. Najchętniej nie dopuściliby do pojawienia się go w życiu swojej pociechy i mieli gwarancję świętego spokoju. Jednak na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Nie ma opcji aby Wasze dziecko nie weszło między półki ze słodyczami w sklepie spożywczym. Nie sprawicie, że nikt nigdy w życiu nie poczęstuje naszego dziecka żelkami. Wbrew wszystkiemu nie odsuniecie dziecka od lodów, ciastek i tortów urodzinowych, bo one na pewno się w jego życiu pojawią. Co wcale nie oznacza, że musimy podać dziecku słodycze na siłę! Ono już go zna, bo piło mleko z piersi lub modyfikowane jako swój pierwszy pokarm.

Kiedy więc wprowadzić cukier do diety dziecka? Przed pierwszymi urodzinami? Na roczek? Po 2. roku życia? Nigdy? Od początku? Nie ma to znaczenia?

Kiedy podać dziecku słodycze? Prosta odpowiedź!

Generalnie, JAK NAJPÓŹNIEJ. Z drugiej strony musimy jednak pamiętać, że dziecko zna słodki smak od urodzenia (wody płodowe, w których przebywa przez 9 miesięcy są słodkie, a i mleko z piersi mamy jest słodkie). Termin „słodycze” każdy z nas może rozumieć inaczej. Słodycze to jest bardzo ogólna definicja czegoś, co jest intensywnie słodkie. Czym innym będzie zatem słodycz na roczniaka, a czym innym dla przedszkolaka.

Według zaleceń, przynajmniej do końca 1. roku życia nie należy podawać dzieciom cukru i innych słodzideł (np. miodu, syropów, ksylitolu, stewii itp.). Są one zbędne w diecie dziecka. Cukier może kryć się również w zdrowych produktach, takich jak: musy owocowe, koktajle, daktylowe batoniki, dżemy 100% owoców, suszone owoce. Dla naszego dziecka są to słodycze, ale nie musimy się ich obawiać czy wykluczać ich całkowicie z diety. Najważniejsze jest zachowanie umiaru, różnorodności i proporcji.

kiedy-podać-dziecku-słodycze

Jeśli tylko możesz, nie dosładzaj w żaden sposób dań dla Twojego dziecka co najmniej do 2. roku życia. W ten sposób zwiększysz jego preferencje do innych smaków. Unikaj wszystkich form cukru: białego, kokosowego, brązowego, brzozowego, miodu, syropów itp.

Czy zdrowe słodycze są lepsze?

Pamiętaj, że „zdrowe słodycze” także są zbędne w diecie Twojego dziecka na co dzień. Dopóki dziecko nie wie jeszcze, że istnieje coś takiego jak słodycze (czekolada, ciasteczka, batoniki, cukierki itp.) to nie musisz ich wprowadzać. Dziecko da Ci wyraźnie znak, że to już czas, kiedy naprawdę zauważyło słodycze (najczęściej zdarza się to w przedszkolu, na wycieczkach, na urodzinach, w towarzystwie starszego rodzeństwa). Może Ci się udać przesunąć ten moment nawet do 2.-3. roku życia!

Co zrobić kiedy dziecko wie już, że istnieją słodycze, chce ich spróbować i nie można od nich odwrócić jego uwagi? Spróbuj podać dziecku słodycze tak samo, jak podałabyś jakikolwiek inny produkt. Nie ograniczaj od razu, nie limituj i nie zakazuj. Po prostu poczęstuj. Im bardziej naturalna i zwyczajna będzie Twoja reakcja, tym mniejsza szansa, że Twoje dziecko zauważy, że słodycze są czymś wyjątkowym. Twoje dziecko nie wie jeszcze, że to coś szczególnego, po prostu chce tego spróbować, bo jest dla niego czymś nowym.

W jednym ze swoich pierwszych wpisów przygotowałam propozycje na inne niż słodkie prezenty dla dzieci. Sprawdź je, jeśli szukasz inspiracji – Co kupić dziecku zamiast słodyczy? 9 alternatywnych pomysłów zamiast podać dziecku słodycze

Słodycze są smaczne

Fakt, że Twoje dziecko raz spróbowało czegoś słodkiego nie oznacza, że teraz cukier musi i będzie się pojawiać regularnie w jego diecie. Dziecko zapewne podejdzie do słodyczy tak, jak do innych produktów, których dopiero próbuje. Przecież uczy się smaków. Jednorazowe posmakowanie słodyczy nie sprawi, że Twoje dziecko pokocha je na zabój i już nigdy nie spróbuje niczego innego. Może powiedzieć, że to jest pyszne, a nawet wspominać, że to było najpyszniejsza rzecz na świecie (dorośli przecież też tak robią!). To nie znaczy, że Twoje dziecko uzależniło się od cukru. Słodycze są smaczne – po to są stworzone, by nam smakowały. Połączenie cukru i tłuszczu w jednym produkcie niesie przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Nie przekonuj dziecka, że słodycze są złe, czy że nie można ich jeść. Nie dziel słodyczy na te „zdrowe” i „niezdrowe”. Zamiast tego możesz powiedzieć, że słodycze są dobre, tak jak inne produkty, które jemy – warzywa, kasza do obiadu, kanapka, sałatka czy śniadaniowe gofry, ale spożywane w odpowiedniej ilości.

Jestem ciekawa czy pamiętasz tę słodyczową inicjację u swojego dziecka/dzieci! Daj mi znać w komentarzu jak ona wyglądała.

Wiesz dlaczego słodycze są kiepskim pomysłem na prezent dla dziecka? Jeśli nie, przejdź do mojego wpisu na Instagramie i sprawdź te powody!

Jestem dietetykiem z powołania i zamiłowania, a moją misją jest edukacja żywieniowa dzieci oraz całych rodzin. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku dietetyka. Uwielbiam gotować, uprawiać sport i podróżować w odległe zakątki świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.